Güvenlik seviyesinin üst düzey olduğu noktalarda güvenliğin sağlanabilmesi için boy dedektörleri ya da x ray cihazları ile bazen de her ikisi birlikte kullanılırlar. X ray cihazları genelde boy dedektörleri ile beraber kullanılsa da yalnız başlarına kullanılan durumlarda olmaktadır. Kargo firmalarının dağıtım merkezlerinde paket içerisi açılarak kontrol edilemeyeceği için tehlikeli paketler taşınmaması için dağıtım merkezlerinde x ray cihazları ile kontrol edilmeleri tek başına kullanıldıkları ortamlara örnek verilebilir. Boy dedektörleri ile birlikte kullanıldıkları durumlarda ise kullanıcıların yanlarında bulunan eşyalar direkt olarak x-ray cihazı tarafından kontrol edilirken boy dedektörüne takılan kullanıcıların üzerlerinde çıkarabilecekleri tüm cisimler x ray cihazı tarafından aramaya sunulurlar. Güvenliğin üst seviyede olduğu polis merkezleri, askeri birlikler, havalimanları, adliye gibi kamu kurum ve kuruluşlarında başlıca kullanılan x ray cihazları; günümüzde artan terör olayları nedeniyle insan topluluklarının bulunduğu ve önemli toplantıların yapılabileceği oteller, kongre merkezleri, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri gibi birçok noktada kullanımı neredeyse zorunlu hale gelmiştir. X ray cihazları, x ışınları ile tüneli içerisinde bulunan tüm cisimleri en küçük atomuna kadar incelediğinden tehlikeli olacak veya olmayacak tüm cisimler x ray monitöründe atom özelliklerine göre farklı renklerde görüntülenmektedir. Böylece silah, bıçak, katı veya sıvı patlayıcılar gibi tehlike arz edebilecek cisimler rahatlıkla algılanmaktadır. X-ray cihazı fiyat açısından düşünüldüğünde ise kullanılmaması durumunda oluşacak güvenlik açıkları çok tehlikeli olacaktır, sonuç olarak hiçbir şey insan hayatından değerli değildir. Türkiye distribütörü olduğumuz Secuda markalı adı altında bulunan ürünlerimiz ile bu konuda kullanıcılarımıza destek vermekteyiz. Üstelik tüm kullanıcılarımızın aynı hizmetten faydalanabilmeleri için Türkiye genelinde satış fiyatlarımızın sabit olması ile birlikte Türkiye distribütörü olmamızın da avantajlarıyla x ray cihazı fiyat listeleri en makul değerlerle Perkotek olarak kullanıcılarımıza sunulmaktadır.

X ray cihazları, x ışınları ile tünel içerisinde bulunan çanta, paket, bavul gibi ürünlerin içerisindeki tüm eşyaları da tarayarak zararlı bir madde olup olmadığı atom bileşenleri ile algılayarak x ray monitöründe görüntülerler. X ray cihazının monitörüne yansıyan cismin rengi ne tür bir elemente sahip olduğunu göstermektedir. Atom numarası 18’in üzerinde olan krom, titanyum, demir, kalay, kurşun, çelik, altın gibi birçok elementi içerisinde bulunduran cisimler x ray monitöründe mavi rengi alarak şekillenirler. Atom numarası 10 ve üzerinde olmakla beraber 18 ve aşağısında bulunan elementlerden oluşan sodyum, alüminyum, klor, silisyum gibi karışık grup elemenler ise x ray monitöründe yeşil rengi alarak görüntülenirler. Hidrojen, helyum, lityum, bor, karbon, azot gibi atom numarası 10’un altında olan organik elementler ise x ray monitöründe turuncu renkte gösterilerek şekillenirler. X-Ray monitöründe görüntülenen cisim farklı renk olmasının yanı sıra cismin biçimini de oluşturduğundan rahatlıkla ayırt edilebilirler.

 X ray cihazları genelde kullanılacakları alanlardaki ziyaretçilerin taşıdıkları eşyalara göre farklılık göstererek tünel boyutları bu konuda ihtiyaçları karşılamaktadır. Büyük grup tünel haznesi bulunan x ray cihazları genel olarak havaalanları ve otellerde kullanılarak büyük boyutlardaki bavulların rahatlıkla kontrol edilmesi sağlanmaktadır. Orta grup tünel haznesi bulunan x ray cihazları ise kamu kurum ve kuruluşları, polis merkezleri, askeri birlikler, alışveriş merkezleri gibi noktalarda tercih edilirler. Bu gibi noktalarda gelecek ziyaretçiler yanlarında genel olarak küçük ebatlarda eşyalar barındırmaktadır. Bu seçimler bir zorunluluk gerektirmez, büyük tünel haznesine sahip x ray cihazları kullanılarak tüm bu noktalarda gelecek olan her tipteki eşyalar rahatlıkla kontrol edilebilir.

Comments are closed.