Xray cihazları, metal eşya tespiti yapmak için kullanılmakta olan dedektörlerdir. Bu dedektörler, etnik ve global terörün artması ile birlikte oteller, kongre merkezleri, kamu kurum ve kuruluşları, iş merkezleri, plazalar gibi pek çok alanda kullanılabilir. X ray cihazı; çanta, bavul, paket gibi bütün kargoların içerisini tarayıp tehlike oluşturabilecek sıvı, silah, bıçak ve katı patlayıcı gibi metalden yapılmış olan tüm delici ve kesici aletleri tespit etmek için kullanılmaktadır. Xray cihazlarının nasıl tarama yaptığından bahsedelim. Bu cihazlar, x-ışınını kullanarak metal araması yaparlar. X ışını, sabit bir kaynaktan karşısında yer alan foto diyotlara fırlatılmaktadır. Fırlatılan x-ışını ile foto diyotlar arasında bir nesne varsa, ışınlar nesneyi deler ve karşıya ulaşmaktadır. X-ışınlarının delip geçtikleri nesnelerin şekilleri, cinsleri ve atom ağırlıkları foto fiyotlarca emilerek suret şeklinde ekrana yansıtılmaktadır. X-ray dedektörlerinin kalitelerine göre bu aktarılmakta olan görüntü siyah – beyaz ve renkli olabilmektedir.

İnorganik maddeler xray cihazlarının ekranlarında mavi renkli olarak gösterilmektedir. Krom, titanyum, demir, kurşun, bakır gibi elementler inorganik maddelerdir. Bu maddeler, xray cihazı ekranlarında mavi renkli olarak görünmektedir. Atom numarası 18’den büyük olan elementler, bu maddelerdir. Atom numarası 10 ile 18 arasında olan maddeler ise karışık grup elementleridir. Bu maddeler; sodyum, magnezyum, silisyum, alüminyum, kükürt gibi maddeler bunlara örnek olarak verilebilmektedir. Organik maddeler ise xray cihazı ekranlarında turuncu renkli olarak görünmektedir. Hidrojen, lityum, helyum, berilyum, karbon, bor, azot ve oksijen gibi elementler de organik maddelere örnek verilmektedir.

Xray cihazı fiyatları, kullanılacak olan xray cihazının modeline göre değişiklik gösterir. Ancak Perkotek Teknoloji A.Ş. olarak Secuda xray cihazları Türkiye distribütörü olduğumuz için fiyatları oldukça uygundur. Satın almak için hemen bizi arayın!

Comments are closed.